تقویم تسهیلات رفاهی نیم‌سال اول سال تحصیلی ۱۳۹۳_۹۴ و فهرست انواع وام دانشجویی و مبالغ سرانه آن بر اساس آخرین مصوبات هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان در سال تحصیلی آینده منتشر شد.بر این اساس نامه پوششی صرفا با امضای معاون دانشجویی مرکز و دارای اطلاعات تایپ شده غیرمخدوش باشد. درج شماره حساب فعال دانشگاه و کد شناسه بانک در نامه پوششی وام‌هایی که به حساب دانشگاه پرداخت می‌شود (شهریه، زیارت و تغذیه) الزامی است.

مدارک لازم جهت ساکن و الصاق در پرونده دانشجویان متقاضی هر یک از وام‌ها، در بخش راهنمای تسهیلات پایگاه اطلاع‌رسانی صندوق خلاصه گردیده است لذا جهت تسریع در امر پرداخت، خواهشمند است ثبت تقاضای وام با الصاق مدارک مورد‌نیاز صورت پذیرد. مبلغ اعتبارات در صورت عدم هزینه‌کرد در نیم سال اول به نیم‌سال دوم منتقتل خواهد شد.

اعتبارات به صورت یک مرحله در هر نیم‌سال تحصیلی توزیع می‌گردد و افزایش اعتبار امکان‌پذیر نمی‌باشد. ثبت سند تعهد و اسکن و الصاق آن در سیستم اتوماسیون فاز ۲ الزامی است و اگر چنانچه اسکن مذکور به غیر از تصویر سند تعهد باشد کلیه اطلاعات و لیست‌های وام متقاضیان به دانشگاه مربوطه عودت داده شده و از پرداخت وام جلوگیری به عمل می‌آید.

جدول انواع وام های دانشجویی در سال تحصیلی جدید/ چگونه وام دانشجویی بگیریم؟
جدول انواع وام های دانشجویی در سال تحصیلی جدید/ چگونه وام دانشجویی بگیریم؟

برای دریافت وام‌های دانشجویی، اولین قدم این است که دانشجو به معاونت دانشجویی دانشگاه خود مراجعه کند و در صورتی که صلاحیت دریافت وام را داشته باشد، از طرف دانشگاه به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم معرفی می‌شود.

با ثبت درخواست فرد متقاضی وام دانشجویی در سایت صندوق رفاه دانشجویان، دانشجو در نوبت دریافت تسهیلات قرار می گیرد و دو عامل میزان اعتبارات صندوق و تعداد متقاضیان وام، تعیین خواهد کرد که دانشجو در چه تاریخی وام دانشجویی را دریافت می کند.
با توجه به اعتبارات محدود صندوق، کار اخلاقی این است که فقط در شرایطی که واقعا به وام دانشجویی نیاز داریم از این تسهیلات عمومی استفاده کنیم و در غیر این صورت، به دور از انصاف است که برای خرید لوازم غیرضروری یا سرمایه گذاری از کمک هزینه های تحصیلی استفاده کنیم.
مبلغ وام های پرداختی نیز با توجه به شرایط مالی و خانوادگی دانشجو متغیر است و مثلا یک دانشجوی متاهل یا غیربومی می تواند از یک سری وام هایی استفاده کند که دانشجوی مجرد نمی تواند از این نوع وام ها بهره ببرد.

می توانید ۴بار وام بگیرید

مطابق ماده ۳ آیین نامه وام های دانشجویی «صندوق رفاه دانشجویان برای هر دانشجو در طول دوره تحصیل، حداکثر چهار نوبت وام می پردازد که حداکثر سه نوبت آن وام عادی، دو نوبت وام ضروری، یک نوبت وام ازدواج، یک نوبت وام موارد خاص، یک نوبت وام خرید رایانه و یک نوبت یکی از سایر وام های مصوب می باشد.» البته در صورتی که در زمره دانشجویان بدحساب صندوق قرار بگیرید و اقساط خود را دیر پرداخت کنید، دیگر نمی توانید از صندوق وام بگیرید. همچنین حتی اگر بدحساب هم نباشید ولی در حال پرداخت اقساط وام دانشجویی هستید، نمی توانید در همان زمان وام دیگری را تقاضا کنید. شاید نیاز به گفتن هم نباشد که وام های دانشجویی فقط به دانشجویان تعلق می گیرد و فارغ التحصیلان دانشگاه ها نمی توانند از این وام ها بهره ببرند.

شرایط اولیه دریافت کننده وام دانشجویی

دارا بودن صلاحیت اخلاقی و رعایت شئون دانشجویی، دارا بودن اولویت نیاز مالی، استفاده نکردن از وام یا کمک بورس تحصیلی در زمان دریافت وام، شاغل نبودن (به استثنای کار دانشجویی)، ثبت نام در حداقل تعداد واحدهای مورد لزوم طبق مقررات آموزشی (دانشجوی تمام وقت)، مشروط نبودن دانشجو در دو نیمسال قبل (برای دانشجویان نیمسال سوم به بعد اعمال می شود)، سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر، شرایط عمومی به شمار می آید که وزارت علوم اعلام کرده است و باید دانشجوی دریافت کننده وام، آنها را مد نظر داشته باشد.

شاید خیلی از دانشجویان بی اطلاع باشند که صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تنها به دانشجویان دانشگاه های دولتی وام نمی دهد، بلکه دانشجویان سایر دانشگاه های پولی هم می توانند از اعتبارات صندوق استفاده کنند.