«امر به معروف و نهی از منکر» طبق قانون اساسی یک وظیفه همگانی است/ دولت مقتدرانه قانون را اجرا کند
واحد فرهنگی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور، در پی تعرضات اخیر به ناهیان از منکر در اهواز و اصفهان، بیاینیه‌ای را صادر کرد.متن این بیانیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وَلْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ

و باید از شما گروهی، به نیکی دعوت کنند و امر به معروف و نهی منکر نمایند.

خداوند امر به معروف و نهی از منکر را از واجبات دین مبین اسلام قرار داده و تدوام و حفظ جامعه را در گرو عمل به این فریضه دانسته است.

و هشدار داده است ملتها را به پیامد ترک این واجب الهی که همانا فروپاشی جوامع باشد.

خوش بختانه لزوم و ضرورت عمل بدان بر ملت و قانون گذار و مجریان قانون و مسئولین کشور پوشیده نیست چرا که قانونگذاران جمهوری اسلامی در اصل هشتم قانون اساسی به صراحت بدان اشاره می کنند: «در جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ دعوت‏ به‏ خیر، امر به‏ معروف‏ و نهی‏ از منکر وظیفه‏ ای‏ است‏ همگانی‏ و متقابل‏ بر عهده‏ مردم‏ نسبت‏ به‏ یکدیگر، دولت‏ نسبت‏ به‏ مردم‏ و مردم‏ نسبت‏ به‏ دولت‏. شرایط و حدود و کیفیت‏ آن‏ را قانون‏ معین‏ می‏ کند. \”والمؤمنون‏ و المؤمنات‏ بعضهم‏ اولیاء بعض‏ یأمرون‏ بالمعروف‏ و ینهون‏ عن‏ المنکر\”.» و ما بارها شاهد تاکیدات مقام معظم رهبری در این باره بودایم.

اما آن چه در این میان سبب نگرانی است عدم همراهی عملی برخی مسئولین با ملت در عمل به این فریضه الهی و اجرای قانون است. و شاهد ما بر این مدعا تکرار دوباره اتفاقی است که پیشتر شاهد آن بودیم؛ ضرب و شتم آمر به معروف این بار در اصفهان و اهواز؛ اتفافی که زخم کهنگی ناپذیر شهادت علی خلیلی را تازه تر می کند و بیم آن می رود که اهمال در این زمینه سبب جری تر شدن هنجار شکنان شود. آنچه ما نمی خواهیم شاهدش باشیم سکوت و اهمال در مجازات ضاربین و کوتاهی در پیگیری و عمل به قانون اساسی از سوی مسئولین است. کما اینکه رئیس محترم جمهور نیز فرموده بود: «اجرای این وظیفه از آن کارهای مهمی است که برای خیلی ها خوشایند نیست و ممکن است ناراحت و عصبانی شوند اما قانون اساسی کشور باید اجرا شود و هر کسی در این کشور با هر مسوولیتی باید بداند این دولت به حول و قوه الهی در ادامه راه، برای اجرای قانون اساسی مصمم خواهد بود.» از هفته های اخیر جریان روزنامه های زنجیره ای حمله های خود را به امر به معروف و نهی از منکر شروع کرده اند اما جریان دانشجویی با دفاع تمام قد از مسئولین می خواهد همه تمهدیدات فرهنگی، اجتماعی و انتظامی را برای احیای امر به معروف و نهی از منکر به کار گیرند و آقای روحانی باید بداند امروز روزی است که دولت باید به این سخن جامعه عمل بپوشاند و مقتدرانه در راه اجرای قانون و نهادینه کردن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر گام بردارد. امید است که با همکاری قوای سه گانه در اجرای قانون دیگر شاهد وقوع اتفاقاتی این چنین و مهجوریت این واجب الهی نباشیم.

من الله التوفیق