جعفر شیرعلی‌نیا نویسنده تاریخ زندگی امام خمینی(ره) می‌گوید که ماکت آخرین اثرش با نام «روایتی از زندگی و زمانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (۱۳۱۸ تا امروز)» در نمایشگاه کتاب رونمایی می‌شود.

جعفر شیرعلی‌نیا نویسنده دایرهالمعارف‌های مصور تاریخ جنگ ایران و عراق و تاریخ زندگی امام خمینی ، اظهار داشت: آخرین کتابش با نام روایتی از زندگی و زمانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (۱۳۱۸ تا امروز) در آینده‌ای نزدیک روانه بازار نشر می‌‌شود.

او که توانست در آخرین روزهای سال ۹۳ با کتاب «دایرهالمعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق» برگزیده بخش مرجع‌نگاری سه‌سالانه کتاب دفاع مقدس باشد، گفت که کتاب جدیدش همچون دو اثر پیشین در نشر سایان (ناشر برگزیده سال گذشته) منتشر می‌شود.
شیرعلی‌نیا گفت: این کتاب روایتی از ۷۵ سال زندگی رهبر معظم انقلاب است، روایتی از روزهای کودکی و مدرسه، روزهای مبارزه تا پیروزی انقلاب، از سال‌های پرمخاطره دهه شصت، دوران ریاست‌جمهوری و سال‌های جنگ، از ۲۵ سال رهبری از دولت سازندگی تا دولت اصلاحات و پس از آن تا امروز. روایتی از حوادث داخلی، منطقه ا‌ی و بین‌المللی، آمیزه‌ای از سیاست، تاریخ، اجتماع و فرهنگ.
نویسنده کتاب «بحران بالا می‌گیرد» تأکید کرد: تلاش بسیاری انجام داده‌اند تا ثمره حدود چهار سال تلاش تیمی ۱۵ نفره به نمایشگاه کتاب امسال برسد اما این کتاب که در حال آماده‌سازی نهایی است به نمایشگاه نرسیده.

او وعده داد که علاقمندان می‌توانند ماکت کتاب را در سه روز پایانی نمایشگاه در روزهای پنج‌شنبه تا شنبه در غرفه نشر سایان واقع در راهروی ۲۱ شبستان ببینند. ماکتی که روز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت ساعت ۱۷ در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی رونمایی خواهد شد و مدتی بعد از نمایشگاه کتاب منتشر می‌شود.
نویسنده کتاب «مأموریت غیرممکن» می‌گوید این کتاب نیز همچون دو کتاب مصور پیشین او با بیش از ۱۲۰۰ عکس که اغلب کمتر دیده ‌شده‌اند، منتشر خواهد شد. عکس‌هایی مستند که مکمل متن مفصل این کتاب است که در حجمی بالغ بر یکهزار صفحه منتشر خواهد شد.
برگزیده بیست و هشتمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی اظهار داشت: کتاب جدیدش ۹ فصل دارد؛ فصل‌هایی که از تولد رهبر معظم انقلاب در فروردین ۱۳۱۸ آغاز می‌‎شود و تا ۷۵ سال بعد از آن را -یعنی تا فروردین ۱۳۹۳- روایت می‌کند؛ فصل‌هایی که با هنرمندی شاپور حاتمی و حسین بهرامی با گرافیک مناسب صفحاتی خواندنی و دیدنی فراهم آورده‎اند.
به گزارش فارس، فصل اول کتاب، روایت روزهای آغازین زندگی رهبر انقلاب است؛ روایت روزگار کودکی، مکتب، دبستان و ورود به حوزه علمیه تا قبل از هجرت به قم.
فصل دوم از روزهای هجرت ایشان به قم و شرکت در مجالس درس علمای قم و امام خمینی است.
فصل سوم با اولین بازداشت ایشان آغاز می‌شود تا دوران تبعید و بعد پیروزی انقلاب.
فصل چهارم با روزهای پس از پیروزی آغاز می‌شود تا انفجار ششم تیر ماه ۱۳۶۰٫
فصل پنجم به دوران ریاست ‌جمهوری می‌پردازد؛ روزهایی که پس از انفجاری مهیب بخش زیادی از مسئولین انقلاب شهید شده بودند. آقای خامنه‌ای سومین رئیس ‌جمهور کشور و اولین رئیس جمهور روحانی شد.
فصل ششم آغاز دوران رهبری است و تا پایان دولت سازندگی در این فصل روایت می‌شود.
فصل هفتم با ریاست ‌جمهوری سید محمد خاتمی آغاز می‌شود.
فصل هشتم روایت دوران رهبری در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد است.
فصل نهم فصلی ‌است که با پیروزی حسن روحانی آغاز می‌شود. فصل پایانی کتاب با آغاز بهار ۱۳۹۳ و نام‌گذاری این سال به نام سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» پایان می‌یابد. در بیست و نهمین روز این بهار سه ربع قرن از تولد آیت‌الله خامنه‌ای می‌گذرد و کمتر از دو ماه پس از آن، در ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ ربع قرن است که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی‌ است.