به گزارش خبرنگار اقتصادی انجمن اسلامی، سیدحمید کلانتری در نشست با خبرنگاران با اشاره به اینکه فضای جدیدی برای توسعه بخش تعاون در اقتصاد ایجاد شده است، اظهار داشت: سلسله اقداماتی در وزارتخانه انجام شده که زمینه را برای تحول بخش تعاون فراهم خواهد کرد.

وی افزود: با بررسی همه سوابق و مطالعه بخش تعاون یک برنامه راهبردی جامع نگارش شده است که با تکرار آن سعی دارند علاوه بر ایجاد تعهد به فرهنگ تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ تعاون، توسعه مدیریت و توانمندسازی منابع انسانی، تحکیم تعاملات شبکه‌ای از جمله برنامه‌های تحول بخش تعاونی در اقتصاد است،‌گفت: تقویت همکاری‌های بین دستگاهی تامین منابع مالی و مشوق‌ها، توسعه بازار تعاونی‌ها و تقویت برند و در کنار تعمیم نظارت بر تعاونی‌ها از جمله ۷ راهبرد اساسی برای تحول در بخش تعاونی اقتصاد است.

کلانتری با بیان اینکه توسعه بخش تعاون اشتغال پایدار در اقتصاد را به دنبال خواهد داشت، افزود: ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نوع تعاونی در دنیا تشکیل شده است که نزدیک به یک میلیارد عضو دارند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه ۵ هزار و ۱۹۰ تعاونی جدید در سال ۹۳، تشکیل شده است، تاکید کرد: تعاونی‌های تشکیل شده در سال گذشته ۱۹۳ هزار عضو و ۸۸ هزار فرصت شغلی اضافه کرده‌اند.

وی تاکید کرد: مجموع صادرات غیرنفتی تعاونی‌ها در سال ۹۳، به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار رسید که نسبت به سال ماقبل خود ۳۰ درصد افزایش داشت.

کلانتری با بیان اینکه تعاونی‌های مسکن ۲۲۷ هزار واحد مسکونی تحویل داده‌اند، گفت: نزدیک به ۲ میلیون نفر ساعت آموزش در سطح کشور انجام شده است.

وی با اشاره به استان‌های برتر در تشکیل تعاونی‌ها، گفت:‌استان‌های تهران، فارس، خراسان رضوی، مازندران و خوزستان در تشکیل تعاونی رتبه‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی ۱۰۶۵ واحد، مسکن ۱۴۶ و فرش دستباف ۱۵۹ تعاونی تشکیل شده است، گفت: در بخش حمل و نقل ۴۵ تعاونی و در بخش چند منظوره ۱۱۲ تعاونی تشکیل شد علاوه بر این ۸۶ مورد تعاونی عمرانی جدید تاسیس شد.

کلانتری درباره تسهیلات پرداختی به این بخش به ۳ محل صندوق توسعه ملی، اعتبارات بانک توسعه تعاون و سایر بانک‌ها اشاره کرد و گفت: ۵۳ میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت اجرای طرح‌های تعاونی، ۱۶۰ میلیارد تومان از اعتبارات صندوق توسعه ملی و ۱۸۴۰ میلیارد تومان از محل منابع داخلی بانک توسعه تعاون به بخش تعاونی تولیدی و خدماتی پرداخت شده است.

وی افزود: ۷۰ درصد از تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون با ۲ درصد تخفیف نسبت به سایر بانک‌ها به تعاونی‌ها بوده است.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه طبق مصوبه مجلس ۵۵۰ میلیارد تومان منابع به بخش تعاون در نظر گرفته شده است، گفت: تقویت منابع بانک توسعه تعاون و توانمندسازی تعاونی‌ها از محل این اعتبار انجام خواهد شد.

کلانتری درباره ترکیب تعاونی‌ها گفت: ۴۸ مورد تعاونی دانش‌بنیان، ۳۲ مورد بهیاری‌ها، ۲۰ مورد فراگیر ملی و ۱۴ مورد توسعه عمران شهرستان و ۱۴۲ تعاونی در بخش صنایع دستی در کنار تشکیل تعاونی‌های زنان از جمله اقدامات این وزارتخانه بوده است.

وی گفت: به طور متوسط سرمایه ثبتی تعاونی‌های زنان ۹ میلیون تومان و اشتغال ایجاد شده در هر تعاونی ۱۱ نفر است.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره میزان بازرسی‌های انجام شده در بخش تعاون،‌گفت:‌۱۱ هزار و ۸۰۰ مورد بازرسی و حضور در ۱۵ هزار و ۶۰۰ مجمع از جمله اقدامات این معاونت در وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی است.

وی افزود: در بخش تعاونی‌های مسکن فروشگاه‌های بزرگی با برند تعاون تشکیل خواهد شد و فعالیت‌ها در حوزه مجازی هم گسترش پیدا خواهد کرد.

وی همچنین از توسعه نمایشگاه‌های داخلی و خارجی بخش تعاون خبر داد.

کلانتری هم با بیان اینکه در راستای فعالیت بهتر و توانمندی اتاق‌های تعاون برون‌سپاری انجام خواهد شد گفت: باید کار به مردم واگذار شود و دولت نقش سیاست‌گذاری داشته باشد.

*حضور در بازار سرمایه برای تامین مالی/ثبت بیمه تعاون و فولاد یزد در تابلوهای فرابورس

در ادامه این نشست علیرضا ناطقی مدیرکل تعاونی‌های خدماتی وزارتخانه در پاسخ به سوال فارس مبنی بر حضور تعاونی‌ها در بازار سرمایه طبق الزام قانون اظهار داشت: حضور در بازار سرمایه برای تامین مالی بخش یک ضرورت بوده و در این زمینه بیمه تعاون و فولاد یزد در تابلوهای فرابورس ثبت شدند اما برای ورود به تابلوهای اصلی الزاماتی باید رعایت شود.

وی افزود: برای حضور تعاونی‌ها در تابلوی اصلی بورس باید  اصلاحاتی در مسیر اجرایی حضور این بخش انجام پذیرد و هیات وزیران آن را تصویب کنند.

همچنین باباخانلو مدیرکل اداره توسعه تعاون نیز با اشاره به رتبه‌بندی اتاق‌های تعاون،‌گفت: شیوه‌نامه رتبه‌بندی تدوین شده است و بر اساس آن ۳۱ اتاق تعاون استانی و ۱۲ اتاق شهرستانی رتبه‌بندی خواهند شد.

وی گفت: بر اساس توانمندی اتاق‌های استانی وظایف برون‌سپاری خواهد شد.