خبرگزاری رویترز ۲۰ تیر ماه از قول شاهدان و شهروندان یمنی نقل کرده است که دو ساعت پس از برقراری آتش‌بس درخواستی سازمان ملل در یمن، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، حملاتی را به پایتخت و برخی دیگر نقاط انجام داده‌ است.

بنا بر این گزارش‌ها انفجارهایی در یک پایگاه نظامی در شرق صنعا و نیز حملاتی در تعز، سومین شهر بزرگ یمن، رخ داده است.

خبرگزاری فرانسه نیز از قول شاهدان گزارش مشابهی را منتشر کرده است. به گفته این خبرگزاری خیابان «اربعین» در تعز هدف حملات هوایی قرار گرفته است؛ در این منطقه درگیری‌ها میان نیروهای انصارالله و مخالفان آنها پس از آتش‌بس ادامه داشته است.

آتش‌بس درخواستی سازمان ملل برای کمک‌رسانی به مردم یمن، از نیمه‌شب روز جمعه آغاز شده و قرار است تا پایان ماه رمضان ادامه داشته باشد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از طرفین درگیر در یمن خواست تا در مدت آتش‌بس در این کشور خویشتن‌دار باشند.

ائتلافی به رهبری عربستان سعودی طی ماه‌های گذشته حملاتی را به گروه‌های انصارالله که  کنترل عمده مناطق یمن را در دست گرفته‌اند، انجام داده است.

عربستان سعودی هدف خود را بازگرداندن قدرت به عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهوری مستعفی یمن، که در ریاض به سر می‌برد، عنوان کرده است.

حملات هوایی و نبردهای زمینی بیش از ۳ هزار کشته بر جای گذاشته است.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید بحران یمن با ۱۴۰۰ قربانی غیرنظامی طی سه ماه، در سایه قرار گرفته است

رویترز به نقل از شهروندان مناطقی که نبردهای زمینی سنگینی در آنها میان انصارالله و مخالفان آنها در جریان است، نقل کرده که حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان تا ساعاتی پیش از آغاز آتش‌بس، افزایش پیدا کرده بود.

همین خبرگزاری در عین حال می‌گوید طرف‌های درگیر در یمن از آتش‌بس حمایت کرده و خواستار تمدید آن شده‌اند.

یک روز پیش از این برخی دیپلمات‌های سازمان ملل گفته بودند که منصور هادی، قبل از برقراری آتش‌بس، در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل، شروطی مانند خروج انصارالله از استان‌های عدن، تعز، شبوا و معاریب و آزادی وزیر دفاع آن کشور را به عنوان پیش‌شرط‌های خود برای قبول آتش‌بس اعلام کرده بود. اما بعدا و تحت فشار این پیش‌شرط‌ها را پس گرفت.

طی ۱۰۷ روز حمله عربستان به یمن، این دومین بار است که عربستان به آتش‌بس انسانی در یمن متعهد شده است.

۲۲ اردیبهشت گذشته نیز قرار بود ساعت ۲۳ به وقت محلی در یمن آتش‌بسی ۵ روزه برقرار شود اما تنها یک ساعت پس از اعلام آتش‌بس، عربستان، آن را نقض کرد و به بمباران چندین منطقه در یمن ادامه داد.

روز گذشته، «عبدالملک الحوثی» رهبر انصارالله یمن درباره این آتش‌بس جدید گفت: ما امید زیادی به موفقیت این آتش‌بس نداریم و تجربه ما در آتش‌بس پیشین بسیار تلخ بود. موفقیت این آتش‌بس جدید نیز به میزان پایبندی رژیم سعودی به آن و مرهون توقف کامل تجاوز به یمن است.

منبع:فرارو