رخدادهای ملی در جهت دهی به مجموعه عظیمی که تحت عنوان(تاریخ) شناخته میشود،نقش کلیدی ایفا میکند.از همین رو اینگونه رویدادهای مهم،کشش فراوانی برای درک کنندگان اهمیت تاریخدر سرنوشت ملتهاست.این در حالیست که سرمایه گذاری ها با گرایش و تمایلات مختلف جهت ثبت و ضبط ابعاد وسیع یک رخداد دارای اهمیت،گوهر حقیقت را به شدت در معرض پیرایه ها و دخل و تصرف قرار میدهد.

تحولات ایران در چهار دهه اخیر که از عمر پربرکت انقلاب میگذرد،علاوه بر تاثیرات شگرف در سطح ملی،مناسبات کشورهای سلطه گر و سلطه پذیر تاثیر گذار بوده است.بنابراین رخدادهای ملی نه تنها در داخل با حساسیت مد نظر قرار گرفته بلکه در سطح بین المللی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.از این رو تحلیل درست می تواند راه گشای بسیاری از مشکلات و موانع قرار بگیرد.

میان رخدادهای چند دهه اخیر،انتخابات دهم ریاست جمهوری از اهمیت بسزایی برخوردار است و اتفاقاتی که در طی این دوره به وقوع می پیوندد بسیار مهم و البته بعضی از اوقات مایه تاسف و تاثر بوده است.

بطوریکه وقایع ۸۸ که در واقع با تلاش های غرب،جنگ روانی را علیه جمهوری اسلامی ایران برپا کردند،شاید تقابل دو جبهه حق و باطل باشد.اما آنچه که در این نوشته اهمیت دارد و بدان پرداخته خواهد شد نامه ای است که آنرا سرآغاز تمام اتفاقات سال۸۸(فتنه)دانست.

۲بعد از ظهر ۱۹/۳/۸۸

نامه گلایه آمیز و بدون سلام و والسلام جناب آقای هاشمی رفسنجانی به رهبری معظم به بهانه اظهارات آقای احمدی نژاد در مناظره با میرحسین موسوی نگارش شد.که مسلماً این نامه از جنبه ها و ابعاد مختلف برخوردار است.و نادیده گرفتن آن شاید جایز نباشد.

۱-آیا حاج آقا هاشمی نمی توانست نامه رادر خطاب به دکتر احمدی نژاد نگارش کرده و در خواست های خود را از ایشان طلب بنماید؟آنچه که از این نامه استنباط میشود این است که تفرقه افکنی میان دکتر احمدی نژاد و رهبری هدف اصلی این نامه بوده است و لذا سعی شده بود که مواضع احمدی نژاد را خلاف آرمان های امام و انقلاب نشان دهد.

۲-تشبیه غیر مستقیم دولت و شخص آقای احمدی نژاد با دولت و شخص بنی صدر.

۳-ایشان در بخشی از نامه اینطور بیان می دارند که؛(اینجانب برای پرهیز از آلوده شدن فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات به تشنجات بیشتر از عکس العمل فوری مورد نظر ملت است،خودداری کردم).

۳الف؛در این بخش به گونه ای فضا را جلوه می دهد که همین بهانه ای بشود برای ادعای تقلب که در بعد از رای گیری مطرح شد.

۳ب؛از تبعات دیگر،زیر سئوال بردن مشروعیت و مکانیزم انتخابات کشور بود.

و بدین گونه بود که فتنه کلید خورد.