در‌حالی‌که هنوز زمان زیادی از ماجرای معدوم‌سازی ۱۷۰۰تن سیب‌زمینی نگذشته بود، بحث توزیع برنج‌های تاریخ‌مصرف‌گذشته در محرم امسال مطرح شد. بر‌اساس اسناد موجود، چندین‌محموله برنج تاریخ‌مصرف‌گذشته و آلوده از انبارهای شرکت بازرگانی دولتی در سال جاری به‌‌ویژه در ایام محرم و صفر بین مردم توزیع شد و به فروش رفت. با‌این‌حال انتشار چنین‌خبری با واکنش مسئولان وزارت جهاد کشاورزی مواجه شد؛ به‌طوری‌که وزیر کشاورزی این مسئله را تکذیب کرد. باوجود اینکه از ماجرای سیب‌زمینی و برنج مدت زیادی نگذشته است، یک منبع آگاه از گذشتن تاریخ‌انقضای شش‌صد تن مرغ خریداری‌شده توسط شرکت پشیبانی امور دام در خراسان‌رضوی خبر داد و گفت: این مرغ‌ها به‌دلیل کشش‌نداشتن بازار، توزیع نشد؛ اما هم‌اکنون با مشکل گذشتن تاریخ‌انقضای آن‌ها مواجه شده‌ایم.
وی افزود: توزیع‌نشدن این میزان مرغ در‌حالی صورت گرفته است که می‌شد آن‌ها را در بین اقشار نیازمند مانند افراد تحت حمایت بهزیستی و کمیته امداد امام‌خمینی ره توزیع کرد.
در‌همین‌رابطه عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلام نیز ضمن انتقاد از گذشتن تاریخ‌انتقضای شش‌صد تن مرغ خریداری‌شده توسط شرکت پشتیبانی امور دام، گفت: به‌جای اینکه صبر کنیم تا تاریخ‌انقضای این مرغ ها بگذرد، می‌توانستیم با اختصاص یارانه صادراتی زمینه‌های صادرات آن‌ها را به سایر کشورها فراهم کنیم؛ در‌ چنین‌صورتی نه‌تنها تاریخ مصرف این مرغ‌ها نمی‌گذشت، بلکه ارز حاصل از صادرات آن‌ها نیز وارد کشور می‌شد.
اسماعیل‌نیا افزود: همچنین توزیع این مرغ‌ها در بین اقشاری که تحت حمایت نهادهایی مانند کمیته امداد هستند نیز می‌توانست راهکار خوبی هم برای افزایش امنیت غذایی این اقشار و هم جلوگیری از هدر‌رفتن این سرمایه‌های ملی باشد. وی با بیان اینکه در سال۹۱ مرغ به کیلویی ۹هزار تومان رسید، گفت: در‌آن‌زمان تصویب شد که چهارصدهزار تن مرغ به کشور وارد شود؛ اما همان‌زمان کارگروهی توسط دولت و مجلس تشکیل شد که مسئولیت آن برعهده من بود. در آن کارگروه با حمایت از تولید توانستیم نه‌تنها از واردات جلوگیری کنیم، بلکه حتی صدهزار تن مرغ نیز از کشور صادر شد.
پیشنهاد توزیع مرغ در بین اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی
همچنین معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی نیز درخصوص مشکلات مرغداران استان گفت: براساس برنامه پنجم توسعه، سرانه مرغ قرار بود به ۲۵کیلوگرم برسد. برای پاسخ‌گویی به این سرانه باید در خراسان‌رضوی۱۵۰هزار تن مرغ تولید می‌شد که این رقم هم‌اکنون ۱۳۵هزار تن است.
سیدجعفر حاجی مجتهد افزود: با‌این‌حال ازآنجاکه هم‌اکنون میانگین مصرف مرغ در استان بین ۵/۱۹ تا۲۰ کیلوگرم است. این مسئله باعث‌شده تا با مازاد مرغ در خراسان‌رضوی مواجه شویم. وی تصریح کرد: یکی از دلایل این مسئله کاهش قدرت خرید در بین مردم است که باعث شده تا میزان تقاضا برای گوشت مرغ در استان کمتر از حد برآورده‌شده باشد.
وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون شرکت پشتیانی امور دام از طریق تشکل‌ها اقدام به خریداری مرغ از مرغداران کرده و آن‌ها را در زمان لازم و برای جلوگیری از نوسانات بیش‌از‌حد بازار توزیع می‌کند. با‌این‌حال مسئله‌ای که درخصوص توزیع این مرغ‌ها داریم، تاریخ‌انتضای آن‌هاست.
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌رضوی افزود: در‌واقع ازآنجا‌که تاریخ‌انقضای آن‌ها یک‌ساله است، باید آن‌ها را در همین مدت در بازار توزیع کنیم تا مشکلی به وجود نیاید.
حاجی مجتهد افزود: برهمین‌اساس یکی از پیشنهادهایی که کرده‌ایم، این است که مرغ‌های خریداری‌شده در بین اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی توزیع شود.
وی ادامه داد: ازآنجاکه این اقشار تقاضای زیادی در بازار ندارند، توزیع مرغ در بین آن‌ها بر معادلات بازار تاثیر نگذاشته و باعث رشد قیمت مرغ در سطح شهر نمی‌شود. وی تصریح کرد: هم‌اکنون پیشنهاد این مسئله را داده‌ایم و درحال بررسی است. در سال گذشته مقداری مرغ در بین اقشار تحت پوشش حمایتی توزیع شد؛ اما به‌دلیل اینکه این‌ها تاثیری بر روی بازار ندارند، قیمت‌ها را تغییری نداد.