رد کردن لینک ها

سلسله جلسات تحلیل دولت سیزدهم

سلسله جلسات تحلیل دولت سیزدهم

سلسله جلسات تحلیل دولت سیزدهم

🇮🇷ایستگاه بهارستان🇮🇷

📢وکلای ملت پای حرف دانشجو

🔻محور های برنامه:
🔶تحلیل کلی کابینه سیزدهم
🔶دلایل موافقت و مخالفت وزرا؟!
🔶میزان کارآمدی کابینه سیزدهم؟!
🔶بررسی وعده ی شفافیت در مجلس؟!
🔶بررسی سوالات و شبهات دانشجویان پیرامون صلاحیت وزرا در مجلس

✅گفتگو بدون تعارف با:
👤دکتر محمد صالح جوکار
(نماینده شهر یزد در مجلس)

🔉همراه با تریبون آزاد برای دانشجویان و ‌ تشکل های اسلامی

🗓 زمان: دوشنبه ۸ شهریور
⏰ساعت: ۲۰:۳۰


📝گزارشی از جلسات تحلیل و بررسی کابینه سیزدهم

📌بخش اول| کارآمدی کابینه دولت جدید، شایعات پیرامون اظهار نظرات رئیس مجلس، تامین آب شرب یزد

👨🏻‍🎓سوال از ما:آیا کابینهٔ دولت سیزدهم را کارآمد ارزیابی‌ میکنید و به نظر شما می‌تواند مشکلات و مطالبات فعلی مردم را برطرف کند یا خیر؟

🎙️پاسخ از نماینده: مجلس در رابطه با خصوصیات فردی و عمومی وزرای پیشنهادی، مدرک تحصیلی و تخصص آن‌ها در هر نوع از وزارت‌ها و همچنین برنامه‌های وزیر درمورد چالش‌ها و راهکار آن‌ها بررسی‌های خود را انجام داده که البته با در نظر گرفتن شعار دولت جدید و گام دوم انقلاب اسلامی صورت گرفته‌است.
بنظر من کابینه انتخابی کابینه‌ای انقلابی، جوان، پرکار است. و مجلس نیز بعنوان ناظر نقش جدی دارد و ما نمایندگان ضمن حمایت از اقدامات مثبت دولت در راستای بهبود وضعیت و اصلاح بعضی ساختارهای موجود در کشور نگاه نظارتی دقیق را خواهیم داشت. مجلس از تمام ابزار‌هایی که در دست دارد استفاده می‌کند تا دولت به اهدافی که برایش ترسیم شده و خصوصا بحث سیاست‌های کلان نظام و برنامه پنج ساله ششم بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

👨🏻‍🎓سؤال از ما: شایعه‌ای وجود دارد که آقای قالیباف در انتخاب کابینه دولت سیزدهم نقش داشته‌اند و چند وزیر از کابینه را ایشان پیشنهاد دادند آیا صحت دارد یا خیر؟

🎙️پاسخ از نماینده: بنده در جریان نیستم. البته ما کاری نداریم چه کسی افراد کابینه را معرفی کرده. اینکه امروز رئیس‌جمهور و وزرایی که انتخاب شدن دقیقا شرایط کشور را می‌دانند و از مشکلاتی که در وزارت‌ها ایجاد شده آگاه هستند ما این را مهم می‌دانیم.

👨🏻‍🎓سؤال از ما: از عمده‌ترین مشکل استان یزد مسئله آب است، طبق جلسه‌ای که با وزیر نیرو داشته‌اید آیا ایشان برنامه‌ای در
جهت تامین آب شرب یزد داشتند؟

🎙️ پاسخ از نماینده: مهم‌ترین چالش استان یزد بحث آب است. از آنجا که آب یکی از نیازهای اولیه برای هر نوع توسعه در سطح استان است بایستی منابع آبی پایدار برای استان تامین شود. چه آب‌های حوزه داخلی باشد چه حوزه بیرونی که این رویکرد نمایندگان استان در مجلس است. در همین راستا جلسه‌ای با وزیر نیرو داشتیم هم برای خط انتقال داخلی آب به استان که نزدیک ٧٠ کیلومتر آن اجرا شده اما متاسفانه دو سال است که تعطیل شده‌است. درخواست شد که این پروژه احیا شود گرچه در قانون بودجه سال ١۴۰۰ نمایندگان توجه خوبی در این خصوص داشته‌اند و اعتبار خوبی قرار دادند.
در این نشست وزیر نیرو تعهد دادند که اولویت استان یزد در خصوص تهیه آب باشد هم بحث انتقال آب از دریای عمان و هم خط دوم انتقال که مربوط به بخش‌های داخلی کشور است.
انتقال آب از دریای عمان در دستور کار استان قرار دارد ولی تاکنون اقدام اجرایی در این زمینه صورت نگرفته‌است. کار مطالعاتی باید انجام شود اما می‌دانیم که انتقال آب از دریای عمان به استان هزینه‌زاست اما راهکار دیگه‌ای هم وجود ندارد.
نکته دوم در خصوص خط دوم انتقال است که از دولت دهم شروع شده اما متاسفانه در دوران ریاست‌جمهوری یازدهم و دوازدهم اقدامات آنچنانی صورت نگرفت با اینکه در قانون بودجه سالانه ٢ الی ٣ میلیارد اعتبار گذاشتند اما نهایتا کاری انجام نشد و کارگاه تعطیل شد. امیدواریم از امسال بتوانیم کارگاه را احیا کنیم اما چالش‌های بین استانی نیز خواهیم داشت.
ضرورت استان یزد نیازمندی به آب شرب است که تامین آن به عُهده دولت می‌باشد و با توجه به قانون اساسی رودخانه‌ها برای مردم است و امیدواریم در سایه تعامل با دیگر استان‌ها بتوانیم هرچه سریعتر این خط را هم فعال کنیم.

 

📌بخش دوم| تعطیلی کارخانجات، طرح شفافیت آرا

👨🏻‍🎓سؤال از ما: باتوجه به اینکه استان یزد یکی از صنعتی‌ترین استان‌های کشور است اما کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل زیادی دارد که می‌توان با کمترین کمک و تسهیلات آن‌‌ها را راه‌اندازی کرد آیا وزیر صمت در این رابطه برنامه‌ای دارند؟

🎙️پاسخ از نماینده: ما در استان یکسری فرصت و ظرفیت داریم که بخشی از این سرمایه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما محسوب میشوند، برخورداری از ذخایر معدنی متنوع فلزی و غیرفلزی در استان داریم و موقعیت راهبردی استان در کشور که باعث شده ما در مسیر مواصلاتی و ایستگاه مواصلاتی قرار بگیریم. ظرفیت‌هایی که شرکت‌های دانش بنیان در استان ما ایجاد کردند همچنین برخورداری از صنایع بالادستی از جمله فولاد و بسترهای فناوری در استان ما فراهم است. اما یک سری موانع و مشکلات است مانند نداشتن یک نقشه راه توسعه مبتنی بر آمایش سرزمینی، در همین راستا توسعه نامتوازن در استان ما مشهود است، ضعف در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان داریم در حالی که بهترین فرصت هستند هم برای اشتغال و هم برای تولید ثروت.
آلایندگی‌هایی داریم وتعارضی میان مسائل زیست محیطی، منابع طبیعی و صنعت وجود دارد. عدم توجه به صنعت نساجی و پوشاک و صنایع پیشرفته وجود دارد. در این راستا مسائلی وجود دارد بحث تعطیلی کارخانه‌ها است که اینها بخشی به مدیریت واحد، بخشی به مدیریت سنتی حاکم بر صنعت و بخشی به نداشتن سرمایه در گردش هست که بخشی از اینها نهایتا توسط بانک‌ها مصادره شده یا بخشی از سرمایه‌ گذاری‌هایی که بوده بلا استفاده مانده است. برخی از این صنایع، صنایع مادر هست و خیلی مهم است. سرمایه‌گذاران جدید روی کار بیایند به واحدها را به دست بگیرند و یا مشارکت کنند مثل راه اندازی شرکت ایساتیس که سرمایه‌گذاران جدید اومدن و سرمایه گرفتند و اشتغال‌زایی کردند. بخشی از اینها نیاز به سرمایه دارد در دوره قبل وزیر دستور به تسهیلات دادند. با وزیر صنعت معدن و تجارت تعامل نزدیک داریم بحث معدن و صنایع معدن هستند که سعی میکنیم از این ظرفیت بتونیم استفاده کنیم و باید رویکرد ما را جدید کنیم و برمبنای منطقی حرکت کنیم و یک زنجیره داشته باشیم در صنایع استفاده از ظرفیت هایی که داریم و نفی روش صرفا بهره برداری و باید در زنجیره صنعتی فعالیت کنیم.

👨🏻‍🎓سؤال از ما: در ابتدا مجلس یازدهم یکی از شعارهای انتخاباتی نامزدان طرح شفافیت آرا بود؛ اگر این طرح تصویب شده بود تأثیری بر کابینه سیزدهم داشت و این طرح چه زمانی قرار است تصویب شود؟

🎙️پاسخ از نماینده: نماینده نباید بر اساس خواسته‌های یک قشر خاص در جامعه حرکت کند همچنین باید بتواند از رأی خود دفاع کند این مهم است که مبنای شکل‌گیری شفافیت آرا آنچه که منافع ملی و منافع عموم جامعه را در بر می‌گیرد لازم هست که اجرا بشود.
در حال حاضر دو دیدگاه وجود دارد:
۱) باید شفاف سازی شود و نماینده رأی خود و کابینه و احکام قوانین را اعلام کند.
۲) آنچه که در سطح ملی مطرح است و منافع ملی و عموم مردم را در بر می‌گیرد و آنچه در حوزه خارجی باید شفاف بشود اما اگر آرا حوزه خاصی از مردم را در بر بگیرد و منافع جریان خاص را شامل بشود این طرح مورد توجه نمایندگان است. خود طرح شفافیت امید است که رأی بیاورد و به عنوان قانون تصویب شود. خود این طرح شفافیت هم یک مقدار شفاف‌تر شده‌است و امیدواریم ان‌شاءالله نمایندگان با آرای بالا این طرح را تصویب کنند و تبدیل به قانون شود تا مردم به عنوان کسانی که رأی خود را به این فرد دادند، این حق را دارند که سوال رأی شما نسبت به فلان لایحه، فلان طرح، فلان قانونی چه بوده و نماینده هم با نقطه نظرات کارشناسی خود بتواند از رأی خود دفاع کند و اینطور نباشد که متناسب با خواسته و تمایلات حرکت کند چون اگر چنین اتفاقی بیفتد و نمایندهٔ جریان خاصی خواهد شد و نمایندهٔ همهٔ ملت نخواهد بود و آنچه در قانون اساسی ما آمده تحقق نمی‌یابد.

 

 

به گفتگو بپیوندید